Pratik Bilgiler

Fidan Yetiştirmede Püf Noktaları

Okçuoğlu Fidancılık olarak, fidanlarınızda karşılaştığınız tüm sorunlar ve sormak istediğiniz her şey için info@okcuoglufidancılık.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 Narenciye grubu olan limon, mandalin, portakal ve kumkuat gibi fidanlar özellikle yaz aylarında minimum 4-5 günde bir sulanmalıdır.  Çok sulama kökleri çürüteceğinden sulamayı ideal düzeyde ve toprak kurudukça yapmalısınız. Çim ekilen yerlerde, otomatik sulama olan bahçelerde ve balkon kenarlarında özellikle suyun çok gideceği bölgelerde narenciye grubundan verim alınması çok güçtür. Örneğin; limon ağacınız iki senedir aldığınız boyda, büyüme gerçekleşmiyor ve meyve vermiyorsa en önemli sorunlardan biri gereğinden fazla sulama ya da gıda eksikliğidir. Kireçli topraklarda da narenciye ağaçlarının yapraklarında sararmalar olabilir, bu tip topraklarda bazı çözücü ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Kullanacağınız fidan adeti, fidanın hangi anaç üzerine aşılı olduğuna, toprak verimine, dikim sistemine göre değişir. Geleneksel fidanlarla kurulan bir şeftali bahçesinde 6x6m kullanılırken yarı bodur anaç üzerine aşılı fidanlarla 2,5×4,5m mesafeye kadar yoğunlaşabilir. Bir Ziraat mühendisi ile tartışarak karar verilmelidir.

Bodur meyve, daha doğrusu bodur meyve fidanı, anaçı (kökü) ağaca bodurluk etkisi veren meyve fidanlarıdır. Minyatür meyve vermezler. Bodur kökleri sayesinde daha sık dikim şansı verirler. Bu da birim alanda daha çok fidan dikip, daha çok meyve almak demektir.

 

Bodur meyvelerin en önemli özelliği, ağacı verime daha erken yatırmasıdır. Geleneksel bahçelerde 3. veya 4. yıl meyve vermeye başlayan ağaç, Bodur meyve fidanlarıyla 2. yıl verime yatar. Bahçenin 4. senesinde ekonomik verime geçer. Bodur anaçlar genellikle klon anaçlardır, yani doku kültürü gibi vegetatif yöntemlerle çoğaltılırlar. Doku kültürü çoğaltma tekniği ile virüsten ari, hastalıksız ve bir örnek bitkiler elde edilir.

Bahçe kurarken toprağın yapısına dikkat etmek gerekir. Genellikle iyi havalanmış, hafif topraklar uygundur. Topraktaki taban suyuna dikkat etmek lazımdır. Bazı bitkilerin değişik topraklara toleransı çok zayıf olabilir, mümkünse toprak ıslah edilmelidir (drenaj kanalları, sırta dikim, toprak taşıma gibi tekniklerle). Toprak analizi yaparak toprağın yapısını ve besin madde durumunu öğrenebiliriz. Bahçe kuracağımız araziyi yeni alacaksak hastalık (nematod, kök kanseri gibi) analizi yaptırmak lazımdır. 

 

Toprağın kireç durumu, pH’sı, tuzluluk ve hatta nematod durumuna göre uygun anaç kullanmak bize daha iyi sonuçlar verir.

Fidan dikim zamanı, Kasım-Şubat tarihleri arasındadır. Kış sert geçmeyen bölgelerde sonbahar dikimi, kök sisteminin daha iyi gelişmesini sağlar. Tüplü fidanları 12 ay boyunca dikim yapabilirsiniz.

Fidan dikim çukurları dikimden en az 2 ay öncesinden açılıp havalandırılması lazımdır. Dikim çukurları hazırlanmadan dekara 25-40kg Triple Super Fosfat uygulanıp toprağın sürülmesi bitki kök gelişiminde faydalı olur. Ağır topraklarda dikim çukuru kökün rahat gelişmesi için daha geniş açılmalıdır. Açık köklü fidanları dikimden önce suya yatırmak tutma oranını artırır. Kökteki kırılma ve zedelenmeler tuvalet budamasıyla temizlenmelidir. Kullanılan makası dezenfekte ederek kullanmak lazımdır. Köklere dikimden önce kök kanserine ve mantari enfeksiyonlara karşı korumak için mutlaka ilaç uygulanmalıdır. Dikim çukuruna organik gübre atılması tavsiye edilir, hayvan gübresi değil! Dikim derinliğine dikkat edilmesi gerekir, fidanların aşı noktası toprağın 2-3 cm üzerinde kalmalıdır. Diktikten sonra toprakla kapatıp hafifçe bastırmak ve can suyunu hemen vermek gerekir.

Ağaçları budarken, belirlenen terbiye sistemi, meyve çeşidi, nem, güneşlenme gibi çevre koşulları önemlidir. Her meyvenin meyve verdiği aksamlar farklı olabilir (bir yaşlı dal, gövde üzeri,..) Ziraat mühendisiniz ile görüşerek budama yapmalısınız. Budama ağacın verimi üzerinde çok önemlidir, düzenli olarak yapılırsa, verimlilik sürekli olur.

Bahçemizi hazırlayıp diktikten sonra en önemli husus iyi bir gübre programı hazırlamaktır. Toprak analizi sonucu çıkarılması gerekir. Ziraat Mühendisi ile toprak ve bitki çeşidine göre çıkarılmalıdır. Genel olarak; 3-4 kg N/ da, 1,5-2 kg P2O5 / da, 5-6 K2O/ da besin elementi için; 10 kg Amonyum Sülfat, 2 kg MAP (Mono Amonyum Fosfat), 12 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat, 2 kg Fosforik Asit ( %85) dikimden sonraki ilk yıl için dekara uygulanabilir.

Kendine verimli meyvelerde tozlayıcıya ihtiyaç olmasada, değişik çeşitler verimi artırır. Kendini döllemeyen çeşitlerde mutlaka tozlayıcı kullanılmalıdır.

Meyve ağaçlarında açan çiçeklerin ortalama %10’u sağlıklı meyve tutar, bu oran ağacın besleyebileceği miktardır. Bazı çeşitlerde doğal olarak çiçek ve küçük meyve dökümleri görülür. Seyreltme gereken ağaçları mekanik (elle kopararak) ya da kimyasal (veya hormonal) yollarla seyreltmek gerekebilir. Hastalıklı, şekli bozuk, küçük kalmış meyvelerin seyreltilmesi sayesinde kalan meyveler daha iri gelişir. Çeşide göre birim alandaki (daldaki) meyve adedi veya meyve arası uzaklıklara göre seyreltme yapılır.

Bodur meyve fidanları dikiminin ertesi yıl verime başlar ve 4. senesinde tam verime ulaşır, bunun yanında ömürleri geleneksel bahçelere göre daha kısadır. 15 yıl ekonomik ömrü vardır. İyi bakım, bahçenin ömrünü olumlu etkiler. Bodur meyve yetiştiriciliğini seçmemizin sebebi yapılan yatırımın erken geri dönmesi ve birim alandan daha çok verim elde etmektir.

Sağlıklı bir fidanın kılcal kökleri gelişmiş, taze olmalıdır, dalları taçlanmış ve gövdesi belli kalibrede olmalıdır. Fidan alırken, nakliyesi sırasında zarar görmediğinden emin olmanız gerekir, kökleri kurumamış olmalıdır. 

 

En iyi sonucu almak için fidanlar araziye ulaşır ulaşmaz dikim yapılmalıdır. Eğer gözler patlamaya hazır ise bekletmemelidir hemen dikilmelidir. Sürmeye başlamışsa, gölge ve rüzgar almayan bir yerde yaprakların sarılığı yeşil renk alana kadar bekletip dikin, kökleri nemli tutmayı ihmal etmeyin.

x

Bize Yazın

    Bahçe Duvarı Yapılacak Mı?