Zeytin Fidan Çeşitleri

Zeytin Fidan Çeşitleri

 
GEMLİK ZEYTİN

Ağaç ufak, orta büyüklükte olup, genellikle sarkık yapıdadır. Normal dallanma gösterir.Sürgünleri kısadır. Gövde rengi açık kurşuni renktedir. Yapraklar gri renkte olup, küçüktür. Tam olgunlukta meyve koyu siyah renkte ve parlak görünümlüdür. Siyah sofralık olarak ve gemlik tipinde işlenir. Sofralık kalitesi dışındakiler yağa işlenir. Yağ oranı %25-30’dur. Çekirdekler orta irilikte, oval şekilli, cilalı olup etten kolayca ayrılır. Çekirdekteki oluk şeklinde sık damarlar vardır. Bu nedenle yüzey pürüzlüdür. 

DOMAT ZEYTİN

Meyvesi orta irilikte olup et miktarı %89, yağ oranı %20’dir. Meyve ovale yakın, iridir. Meyve eti orta sertlikte ve beyaza yakın açık krem rengindedir. Çekirdek etten kolay ayrılır. Çekirdeğin üzeri saptan uca doğru bariz olukludur. Çekirdek rengi hafif pembemsi gridir.

EŞŞEK ZEYTİNİ (KALAMATA)

Meyveleri ve çekirdekleri çok iridir. Meyveleri %21.8 oranında yağ içerir. Meyve eti sert olduğundan beklemeye dayanıklıdır. Ancak son yıllarda iç ve dış piyasada iri zeytin talebinin artması nedeniyle sofralık olarak değerlendirilmeye başlamıştır.

MEMECİK ZEYTİN

Ege Bölgesi’nin en yaygın çeşididir. Bölge zeytinlerinin %50’den fazlasını bu çeşit oluşturmaktadır. Kuvvetli gelişme gösteren verimli bir çeşittir. Kuraklığa dayanıklı derin dikime hassastır. Budama hatalarına toleransı iyidir. Bol yağlı çeşitlerden olup, yağ oranı %23-26’dır. Etli bir çeşit olduğundan erken toplandığında yeşil, tam olumda toplandığında siyah salamurası yapılır. Meyve orta irilikte, yuvarlağa yakın, meyvenin uç kısmında ufak, bir tarafa doğru eğik sivrilik vardır. Meyve eti orta sertlikte ve krem renginde, meyve kokusu kuvvetli, diğer çeşitler içinde yüksek polifenol değerine sahiptir. 

ARBEQUİNA ZEYTİN

Sık dikim alanlarında referans alınan türdür. Tozlayıcıya gerek yoktur, kendine verimlidir. Düşük sürme gücüne, açık ve orta-yüksek taç yapısına sahiptir. Çok verimli bir çeşittir. Bu çeşitle bodur yetiştiricilik yapılırken en önemli konu yeterli miktarda suya sahip olmak ve ağacın formunu kontrol altında tutma yani budamadır. Bodur zeytin türünde 2. yaştan itibaren verim başlar. Erken meyveye yatar, sürekli ve yüksek verim alınmaktadır. Yüksek yağ oranına ve mükemmel yağ kalitesine sahiptir. Bitkinin oldukça yüksek köklenme gücü vardır.

x

Bize Yazın

    Bahçe Duvarı Yapılacak Mı?