Erik Fidan Çeşitleri

Erik Fidan Çeşitleri

 

CAN ERİK

Papaz eriğe nazaran daha yuvarlak açık yeşil, mayhoş ve suludur. Verimi gayet iyi ve dokusu incedir. Olgunluk ilerledikçe meyve kalitesi artar. Meyve olgunlaşma zamanı Mayıs ilk haftasıdır.

PAPAZ ERİK

Ağaçları geniş, sık dallı ve yayvan taç oluştururlar. Genelde yeşil dönemi Nisan ortasıdır ancak hasat edilmezse Haziran sonu kırmızı olarak da hasat edilebilir. Meyvesi 20 – 25 gram ağırlığında yuvarlak sap tarafı hafif basık, karın çizgisi belirgin ve çukurdur. Meyve olgunlaşma zamanı Mayıs ilk haftasıdır.

BLACK SPLENDOR

Meyve orta irilikte ve kenarlardan yassılaşmış şekildedir. Deri rengi kırmızımsı kahverengidir. Meyve olgunlaşma zamanı Mayıs sonu Haziran başıdır. 

BLACK DIAMOND

Ağaçları kuvvetli ve yayvan gelişir. Seyrek dallı ve parlak yaprak yapısı vardır. Orta irilikte olmakla birlikte hafif basık ve kabuğunun üstü dumanlıdır. Meyve kabuk rengi pembe mor ve siyah tonlarının karışımı olup sarı beneklere sahiptir. Meyve eti sert ve orta suludur. Diğer siyah erik çeşitlerinin çekirdeklerine oranla çekirdeği oldukça küçüktür ve ete bağlıdır. Meyve olgunlaşma zamanı temmuz ilk haftasıdır.

FRIAR ERİK

Meyvesi büyük,  basık ve yuvarlaktır. Olgunlaştığında oldukça benekli, parlak siyah renkte ve dumanlıdır. Şeffaf sarı meyve eti tatlı, sert ve olgunlaştığında çekirdeği etten ayrılır. Meyve olgunlaşma zamanı temmuz ortasıdır.

x

Bize Yazın

    Bahçe Duvarı Yapılacak Mı?