Ceviz Fidan Çeşitleri

Ceviz Fidan Çeşitleri

 
CHANDLER CEVİZ

Chandler ağacın kış dinlenmesine geçmesi ise bölgeden bölgeye değişmekte olup genelde kasım ayı ortalarını bulmaktadır. Dikim yaptığınız bölgede kasım ayı başlarında oluşacak sonbahar erken don olaylarında ceviz ağacının o sene yaptığı sürgünler zarar verebilir. Bunu engellemek için su ve gübreleme disiplinine dikkat edilmelidir. İnce kabuklu, az pürüzlü, oval şekillidir. Kabuktan ayrılması kolay olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Hastalıklara karşı oldukça verimli bir çeşittir.

FERNOR CEVİZ

Fernor cevizi Fransız menşeeli olup, yüksek rakımlı bölgelerimize dikimi yapılabilen soğuk iklim cevizidir. Dikim yapılabilen rakım aralığı 50 ile 1700 metre’dir. Yani deniz seviyesindeki bölgelerimizden başlayarak yüksekliği 1700 metre olan bölgelerimize kadar dikimi yapılabilen verimli bir ceviz çeşididir. Fernor cevizi genetik özelliğinden dolayı yüksek rakımlı bölgelerde oluşabilecek ilkbahar ve sonbahar dolarından zarar görmez. Meyvelerinin ortalama ağırlığı 12 gramdır. Kabuktan ayrılması kolay ve ticari değeri yüksek bir çeşittir. İyi planlanmış ve bakımı iyi yapılan bir Fernor ceviz bahçesinden 6-7 yaşında ağaç başına 20-22 kilo verim alınabilir.

PEDRO CEVİZ

Pedro cevizinın ılıman bölgelere dikilmesi tavsiye edilir. Taç yapısı toplu ve küçük, ağaçları nispeten kısa boyludur. Rakımı düşük yerler ve kıyılarda verimi iyidir. Kabuktan ayrılması kolaydır. Kendi kendini tozlayabildiği gibi ticari dikimlerde Franquette ile dikilmesi önerilmektedir. Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilmektedir.

FRANQUETTE CEVİZ

Chandler ceviz fidanı dikilen bahçelere tozlayıcı olarak dikilir. Kuracağınız ceviz bahçelerindeki 20 adet Chandler ceviz çeşidine tozlayıcı olarak 1 Franquette cevizi dikilmelidir. Küçük meyveli olup iç ağırlığı ortalama 5.5 gramdır.

x

Bize Yazın

    Bahçe Duvarı Yapılacak Mı?