Armut Fidan Çeşitleri

Armut Fidan Çeşitleri

ETRUŞKA

Erkenci bir armut çeşidi olan Etruşka Armut İtalya‘da melezleme ile elde elden ağaç yarı dik gelişen ve geniş taç oluşturan erkenci çeşitlerdendir. Meyveleri Akça armudunu andırmakta, ancak meyveleri Akça’dan az daha iridir. Meyve kabuğu zemin rengi sarımtırak yeşildir. Gayet verimli bir çeşit olup kendisi ile aynı zamanda çiçek açan Morettini Armut, Wiliams Armut çeşitleri dölleyici olarak dikilebilir.Etruşka armudunun meyvesi orta irilikte ve sertliktedir.Meyvesi ortalama 150-170 gram arasında gelmektedir. Meyve eti açık krem, sulu ve tatlıdır. BA-29, MC ve OH-F anaçları üzerinde gelişimi ve uyuşması iyidir. Erkenci olması nedeniyle talep görmektedir.Sahil bölgeler için dikimi uygundur.5-10 Temmuz tarihlerinde olgunlaşır.

ANKARA ARMUDU

Aşılı sertifikalı tam bodur Ankara armut fidanı anaç özelliğinden dolay erken meyve vermeye başlamaktadır.Ankara armudu (Pyrus communis L.), üstün meyve kalitesi ve uzun süre depolanabilme özellikleri nedeniyle çok eski zamanlardan bu yana armut yetiştiricilerinin ilgisini çeken yerli, standart, kışlık çeşitlerimizden birisidir. Ankara armudu meyveleri orta iri, iri, yuvarlak, düzgün, oturaklı, ortalama 150 gram ağırlığındadır. Bununla birlikte oldukça iri ve 300-350 gram ağırlığında meyveler de bulunmaktadır. Meyve sapı orta kalın ve kısadır. Çiçek çukuru az derin, kenarları mantarlaşmış ve çanak yapraklar kuru ve döküktür.

NASHI

Chojuro Asya Armut çeşidinin orijini Japonya olup ağacı orta güçte ve dik gelişir. Sık dikime uygundur. Meyve seyreltmesi mutlaka yapılmalıdır. Meyve kabuki rengi kuru yaprak yeşilidir ve çok küçük beyaz beneklidir. Meyveleri ortadan basık çiçek çukuru derin ve oldukça iridir. Meyve eti olgun elma gibi gevreğimsidir. Meyveleri olduçka lezzetlidir. Şubat ayına kadar soğuk hava deposunda kalabilir.

SANTA MARİA

Tam bodur santa maria armut fidanı , erken sürede verime yatmaktadır. Yüksek verimli bir armut ağacı olup halk arasında bu veriminde dolayı dalkıran olarakta adlandırılmaktadır.İtalya‘da Wiliams ve Cossia armut çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilmiş, ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişen, oldukça verimli bir çeşittir. Sofralık tüketime uygun olduğu kadar sanayiye de uygun bir çeşittir. Albenisi nedeniyle üretimi hızla yaygınlaşmaktadır.

DEVECİ

Kökeni Anadolu olup, ağaçları orta kuvvete yarı yayvan gelişen bir çeşittir. Deveci armut meyvesi iri-çok iri, basık, alt kısmı geniş, boyunsuzdur. Çiçek çukuru derindir. Meyve yüzeyi hafif girintili çıkıntılı olup kabuğu ince, zemin rengi sarı-yeşil, passız,bazen güneş gören yüzü pembe- kırmızıdır.Meyve eti beyaz, gevrek, sulu, tatlı ve kalitesi yüksektir.Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilmekte ve kış ayları için satış değeri açısından iyi bir seçenektir.

x

Bize Yazın

    Bahçe Duvarı Yapılacak Mı?